معرفی سنگ های قیمتی

سنگهاي قيمتي و نيمه قيمتي كه به آنها گوهر و جواهر نيز گفته مي شود،به دسته اي از مواد كاني اطلاق مي گردد كه به علت وجود بعضي خواص درآنها از ساير معدنيها و سنگها متمايزند. بيشتر گوهر ها از موارد متبلور معدني مي باشد. ميان اولين سنگهاي جواهر شناخته شده مي توان از عقيق،كوارتز،كهربا،گارنت،يشم سبز،زمرد و فيروزه نام برد .ارزش و گرانبهايي گوهر ها به علت بعضي خواص،از جمله رنگ ،استحكام و زيبايي و درخشندگي است كه در آنها وجود دارد.گذشته از اينها كميابي نيز در مطلوب بودن و بالابردن بهاي آنها بي اثر نيست.سنگهاي قيمتي علاوه بر ارزش مادي جنبه سحر و جادو نيز داشته اند همچنين اعتقاد بر اين بوده كه برخي سنگها به عنوان شفا دهنده بيماري ها و ناراحتي ها جسمي موثر است..قديمي ترين روش تزيين كردن و زيباتر جلوه دادن سنگهاي گرانبها حكاكي اشكال و حروف برروي آنها بوده است.گوهر تراشي به دو صورت كلي تراش سنگ هاي قيمتي چند وجهي و حكاكي كه شامل ساخت مجسمه هاي كوچك و نقش اندازي روي سنگ است ديده مي شود.

John Doe
Image

مرحله اول

برش سنگ راف:ارزش و مرغوبیت جواهرات از لحاظ تکنیکی و فنی به نوع برش، انتخاب زمان مناسب روی سنگ خام جهت انجام عمل برش، ضخامت برش و حذف رگه و ناخالصی‌های و ترک‌ها وابسته می‌باشد.اغلب سنگ‌های خام به طور طبیعی دارای ترک، شکاف، ناخالصی ، رگه و حفره‌هایی می‌باشند که با انتخاب درست مکان برش می‌توان از بسیاری از این موارد دوری کرد.

مرحله دوم

تراش سنگ‌های قیمتی:برخورداری از مهارت در تراش سنگهای قیمتی یکی از مهم ترین عوامل در تولید و تراش سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی است. در صورت کوچکترین اشتباه در این مرحله خسارت‌های جبران ناپذیری می‌تواند به سنگ وارد شوند. به طور کلی هر گونه تراش بر روی سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی را می‌توان در دو گروه طبقه بندی می گردند. الف - تراش ساده ب - تراش زاویه ای

مرحله سوم

پولیش سنگ تراش خورده :مرحله پولیش در حقیقت یکی از مهمترین مراحل در تولید سنگ‌ها ی قیمتی می‌باشد. از همین لحاظ این مرحله بسیار زمان بر و حساس است. در این مرحله تلاش می‌شود تا با استفاده از انواع سمباده‌ها، پوست‌های پولیش و در نهایت پودر‌های مخصوص پولیش سنگ‌های قیمتی، جلا و درخشندگی خیره کننده ای در سنگ ایجاد شود.در مرحله پولیش ابتدا از پوست‌هایی با زبری زیاد و در نهایت پوست‌هایی با زبری کم استفاده می گردد. در برخی از موارد از پودر پولیش جهت جلا و درخشندگی نهایی جواهر، استفاده می‌شود.