معرفی گلیم بافی

گليم زيرانداز و پوششي پشمي و بدون پرز است كه به صورت دورو و چاك دار با طراحي ذهني بافته مي شود.مواد اوليه مصرفي بيشتر پشم گوسفند است كه پس از رسيدن و رنگرزي به عنوان تار و پود در گليم بافي بكار برده مي شود. البته در برخي بافته ها بجاي نخ پشمي براي تار از نخ هاي پنبه اي نيز استفاده مي گردد.علاوه بر پشم گوسفند از پشم ديگر حيوانات اهلي چون شتر و بز نيز مي توان در گليم بافي استفاده نمود.دورو بودن گليم از جمله مزيت هاي اين بافته است كه موجب مي شود علاوه بر كف پوش وزيرانداز به عنوان پرده ،رختخواب پيچ ،روانداز،روميزي و .... هم كاربرد داشته باشد.

John Doe
Image

مرحله اول

چله کشی :برای این منظور بعد از انتخاب دار ابتدا دو رشته طناب با فواصل دلخواه به موازات زیر دار دستگاه گلیم بافی بسته می شود که در اصطلاح چله کشی با عنوان زه دار مورد استفاده قرار می گیرد سپس سر نخ پنبه ای که دارای ظرافت یا ضخامت مورد نظر بوده و قبلاً به صورت گلوله در آمده به منتها الیه سمت راست یا چپ زیر دار گره زده می شود آنگاه گلوله نخ را از پشت اولین زه دار و از جلوی دومین زه دار عبور داده و از روی سردار به پشت می برند و از زیر دار خارج می کنند.

مرحله دوم

بستن کوجی:کوجی قطعه چوبی استوانه ای شکل به قطر تقریباً چهار سانتی متر و طولی معادل عرض گلیم بافی است. عمل زنجیر بافی در قبل از بافت گلیم صورت می گیرد و به بافنده امکان می دهد تا عمل بافت با سرعت بیشتری انجام گیرد.

مرحله سوم

ثابت کردن چله ها:بعد از پایان چله کشی لازم است ترتیبی انجام گردد که چله های دوانده شده در جای خود ثابت بمانند؛ زیرا در حین بافت به دلیل آنکه برای ایجاد تراکم در بافت و بیشتر فشرده شدن پودها بر قسمت بافته شده ضربه وارد می شود و معمولاً بر اساس طرح، ضربات دفتین فقط بر چند چله وارد می آید و موجب اشکالاتی خواهد شد یکی از روش های معمول جهت پیشگیری از بروز این اشکال این است که روی چله ها مقداری چسب مالیده می شود تا چله ها نتوانند حرکت کنند.

مرحله چهارم

آغاز بافت:تولید گلیم معمولاً با بافت چند رج ساده که نزد بافندگان به گیس بافی شهرت دارد آغاز می شود برای این کار حدود ۱۵ تا ۱۶ سانتیمتر از ابتدای چله ها به منظور ریشه در نظر گرفته شده است و سپس مقداری از گلیم با نخ از نوع چله به صورت یکی در میان بافته می شود.سپس برای هر رج بافته شده باید دفتین زده شود که روش صحیح دفتین زدن در گلیم بافی اهمیت زیادی دارد.